Wisła Opatowiec - strona nieoficjalna

LZS Czarnocin - Wisła Opatowiec 13:1 (6.5.2012)
Ładowanie...

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

pon.

Brak aktywnych ankiet.

Zczuba.tv

Zabytki

ZABYTKI OPATOWCA

Kościół pw. św. Jakuba Starszego

Kościół parafialny w Opatowcu p.w. śś. Szymona i Judy wzmiankowany jest już w XIII w., był jednak niszczony przez wylewy Wisły i ostatecznie został rozebrany w XIX w. a parafia została przeniesiona do kościoła dominikanów. Klasztor dominikanów został założony w Opatowcu w 1283 r. z fundacji Tomasza, opata tynieckiego. Około 1470 r. istniał kościół p.w. św. Jacka z murowanym prezbiterium i drewnianą nawą. Obecny barokowy wygląd kościół uzyskał w wyniku przebudowy w 1. poł. XVII w. Składa się on z nawy, prezbiterium zamkniętego ścianą prostą oraz kilku przybudówek: zakrystii, przedsionka oraz kaplicy Różańcowej. Wewnątrz nawa i prezbiterium nakryte zostały sklepieniami kolebkowymi z lunetami a ściany rozczłonkowane pilastrami kompozytowymi. Na zewnątrz ściany nawy opięte są przyporami. Kościół nakryty jest dachami dwuspadowymi z barokową wieżyczką na sygnaturkę. Dach nawy ujęty został dwoma trójkątnymi szczytami z ostrołukowymi wnękami. Na wschodniej ścianie prezbiterium znajduje się arkadowa wnęka z barokową płaskorzeźbą Chrystusa niosącego Krzyż. W nawie dwa portale barokowe z XVII w.

W prezbiterium, w XIX-wiecznym ołtarzu głównym znajduje się barokowy obraz patrona świątyni św. Jakuba. W nawie przy tęczy dalsze dwa ołtarze, również z XIX w. z nowszymi rzeźbami Serca Pana Jezusa i Serca Matki Boskiej. Powyżej zawieszona jest wygięta belka tęczowa z barokowym krucyfiksem z XVII w. Kolejne dwa ołtarze w nawie rokokowe z rzeźbami śś. biskupów i zakonnic, w jednym z nich obraz św. Wincentego w srebrnej sukience, w drugim krucyfiks. Ponadto na wyposażeniu jest ambona z połowy XIX w., marmurowa chrzcielnica z XVIII w., stalle z 1. poł. XVII w. oraz konfesjonał i ławki barokowe z XVII w. Na ścianach zawieszone są liczne obrazy barokowe. Nad wejściem znajduje się drewniany, barokowy chór muzyczny z prospektem organowym z XVII w., z rzeźbami muzykujących aniołów. Kaplica Różańcowa zbudowana w połowie XVII w., nakryta jest kopułą z latarnią. W jej wnętrzu, we wczesnobarokowym ołtarzu z 1677 r. znajdują się obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2. poł. XVII w., ze srebrnymi sukienkami oraz Matki Boskiej ofiarowującej różaniec św. Dominikowi z końca XVIII w. obrazami Dzieciątka Jezus z około 1700 r. w lewym i św. Anny nauczającej Marię z XIX w.

Wieża hejnałowo-zegarowa

Jedną z ciekawszych turystycznie atrakcji, znajdującą się przy uroczym opatowieckim rynku, którą koniecznie należy zobaczyć, goszcząc w naszej gminie, jest górująca nad Opatowcem wieża zegarowo-hejnałowa. Każdego dnia w samo południe rozlega się z niej wpadający w ucho, a stricte związany z tradycją miejscowości hejnał „Opatowiec bujnym lasem i Wisłą pachnący”. Wieża, która stała się już symbolem miejscowości, swój obecny wygląd zawdzięcza staraniom społecznego komitetu obywatelskiego złożonego z mieszkańców Opatowca i przychylności władz samorządowych. Działania zmierzające do doprowadzenia obiektu do stanu, jaki dziś widzimy, rozpoczęto w 2011 roku.

Wisła Opatowiec 6:1 Szybcy i Wściekli
2017-01-29, 16:55:00

oceny zawodników »

Best - Bruk 4:5 Tank - Chem Przemyków
Rosiejów Nad Stawem 5:8 Spółdzielnia Sielec
Pływalnia KOS 2:7 Caffaro
Rolmet 7:3 Rafis Kazimierza Wielka
Rachwałowianka 4:3 Szybcy i Wściekli

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Rosiejów Nad Stawem - Szybcy i Wściekli
Rafis Kazimierza Wielka - Wisła Opatowiec