Wisła Opatowiec - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Logowanie

Losowa galeria

Wisła Opatowiec
Ładowanie...

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Kalendarium

17

12-2018

pon.

18

12-2018

wtorek

19

12-2018

środa

20

12-2018

czwartek

21

12-2018

piątek

22

12-2018

sobota

23

12-2018

niedziela

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Sport.pl

Zczuba.tv

Znani Opatowiczanie

 

ZWIĄZANI Z OPATOWCEM
 
Z Opatowcem związany był jeden z pierwszych polskich świętych – Andrzej Świerad (ok. 980 – 1034 n.e.). Najczęściej żywoty przypisują mu pochodzenie z wieśniaczej rodziny. Czasami łączy się go związkami rodzinnymi z rycerskim rodem Ośmiorogów o zawołaniu Gierałt. O tym, co ukształtowało Świerada do pustelniczego życia, nie wiemy. Musiał jednak dojrzewać w środowisku od dawna schrystianizowanym, co bardziej uprawdopodabniałoby niewieśniacze pochodzenie świętego.Przez jakiś czas przebywał w Tropiu nad Dunajcem koło Czchowa. Tam rozpoczął się w Polsce i najsilniej przetrwał jego kult, a domniemana pustelnia jest miejscem pielgrzymowania.  Znanym uczniem i towarzyszem Świerada był męczennik, święty Benedykt. Hagiografia, a również Długosz, wskazują na ich nierozłączność już w Polsce. Bardziej prawdopodobnym jednak jest, że Benedykt był mnichem w klasztorze świętego Hipolita koło Nitry i tam, po przybyciu na Słowację Świerada, poznali się.
Andrzej Świerad spełniał w klasztorze różnego rodzaju posługi, a po ukończeniu czterdziestu lat poprosił o zgodę na życie pustelnicze. Zgodnie z regułą zakonu wraz z uczniem św. Benedyktem co tydzień udawali się do pustelni oddalonej o pół dnia drogi i wracali na sobotni wieczór i całą niedzielę do wspólnoty. W odosobnieniu zajmowali się karczowaniem lasów.
Św. Andrzej umartwiał się w następujący sposób: mimo ciężkiej fizycznej pracy pościł trzy razy w tygodniu (w poniedziałek, środę i piątek), a w czasie Wielkiego Postu jadł jedynie orzechy włoskie i popijał je wodą (dostawał 40 orzechów od opata na okres postu), sobotnio-niedzielne obfitsze posiłki pozwalały mu przetrwać. Spał na pniu, wokół którego były zaostrzone kije, gdy przechylał się w jakąś stronę raniły go i budziły. Na głowę zakładał drewnianą koronę z kamieniami, gdy przechylił głowę, jeden z kamieni uderzał go. Nosił na sobie mosiężny łańcuch, który po pewnym czasie wrósł w ciało. Był on przyczyną śmierci świętego, ponieważ skóra oddzielająca ciało od łańcucha pękła i wdała się gangrena. Współbracia dowiedzieli się o łańcuchu, gdy myjąc ciało przed pogrzebem zauważyli klamrę na brzuchu.
Andrzej Świerad zmarł między 1030 a 1034 rokiem. Współbracia pochowali go w kościele opackim w Nitrze.

 
W latach sześćdziesiątych XX wieku wielkie sukcesy sportowe odnosiła Maria Mączyńska - Cugowska. 
Urodziła się 22 maja 1932 roku w Opatowcu. Po skończonej szkole podstawowej wyjechała na dalsze pobieranie nauk do Krakowa. Tam została zawodniczką Młodzieżowego Klubu Sportowego Sparta a następnie Energetyka. W 1967 roku została mistrzynią świata w wieloboju łuczniczym. Ten tytuł zdobyła na XXIV Mistrzostwach Świata w AMFRSFOORT. 
Po zamążpójściu zamieszkała w Warszawie i została zawodniczką w klubie męża - Łączność Marymont.
W 1972 roku reprezentowała Polskę na olimpiadzie w Monachium. Oprócz zdobytego tytułu mistrzostw świata byłą równocześnie medalistką Europy i 6-krotną mistrzynią polski. Otrzymała tytuł Zasłużonej Mistrzyni Sportu. Jest częstym gościem w swoim rodzinym Opatowcu.  

  

Zegar

Reklama

Wyszukiwarka

Ostatnie spotkanie

Wisła Opatowiec 6:1 Szybcy i Wściekli
2017-01-29, 16:55:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 10
Best - Bruk 4:5 Tank - Chem Przemyków
Rosiejów Nad Stawem 5:8 Spółdzielnia Sielec
Pływalnia KOS 2:7 Caffaro
Rolmet 7:3 Rafis Kazimierza Wielka
Rachwałowianka 4:3 Szybcy i Wściekli

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 11
Rosiejów Nad Stawem - Szybcy i Wściekli
Rafis Kazimierza Wielka - Wisła Opatowiec
Pływalnia KOS - Rolmet
Tank - Chem Przemyków - Spółdzielnia Sielec
Best - Bruk - Caffaro

Tabela ligowa

Statystyki drużyny

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 28, wczoraj: 101
ogółem: 404 334

statystyki szczegółowe